Twee-onder-een-kapwoning – 2015, Warnsveld
Omschrijving
In 2015 hebben we onze helft van een twee-onder-een-kap gebouwd met energiezuinigheid als thema, begin 2016 trokken we erin.
Omdat er al een tekening en bouwvergunning voor traditionele bouw was konden we geen houtskeletbouw toepassen, wat we graag hadden gewild. Uiteindelijk is in samenspraak met de aannemer besloten om luchtdicht te bouwen met hogere isolatie dan destijds standaard en met balansventilatie. Helaas hadden noch de aannemer, noch de installateur hiermee enige ervaring, wat te merken is in het resultaat.
Aanvankelijk stookten we op gas. Later zijn we overgestapt op warmtepomp en hebben we zonnepanelen bijgeplaatst.
Toegepaste maatregelen
Extra informatie
Beschrijving (na)isolatie van de woning
Beschrijving energievoorziening van de woning
Tijdens de bouw heb ik lang getwijfeld of ik met warmtepomp zou gaan verwarmen of met een gasketel. Vanwege de stand van de techniek in 2015 heb ik aanvankelijk met een kleine gasketel verwarmd: een 12 kW ketel van Intergas, die ingesteld stond op maximaal 50% van zijn capaciteit en max 35ºC CV-water. Dat geeft ook de lage energiebehoefte van het huis aan en daarmee functioneerde die al als een warmtepomp. Wel is al bij de bouw het hele huis voorzien van vloerverwarming.
Het warme water werd voorzien door een indirect (door de CV-ketel) gestookte boiler van 200 liter. Kleiner had wellicht gekund, maar hiermee weet ik zeker nooit tekort te komen. De tapwatertemperatuur stond ingesteld op 45 ºC en voor legionellabestrijding wordt de boiler eens per maand opgestookt naar 65 ºC. Op deze manier worden de stilstandsverliezen van de boiler beperkt.
In 2021 ben ik overgestapt op de warmtepomp. Voor het huis is er een warmtepomp met grondbron gekomen, voor het bijgebouw (nu atelier) een lucht-water warmtepomp.
Koken deden we al elektrisch, dus nu zijn we volledig gasloos.
Bij de bouw zijn er meteen 21 zonnepanelen op de westkant van het dak gelegd. In 2020 kwamen daar nog 19 panelen op de oostkant bij, omdat we elektrisch zijn gaan rijden en van het gas af wilden.
Hoe is de ventilatie geregeld?
Adviezen
Ervaringen
Toekomstplannen
Tips
Beschreven maatregelen
Lokale energie van Zutphen Energie, onderdeel van SamenOM (www.samenom.nl).
Ervaringen
Onze intelligente laadpaal (Zappi) staat vanaf ongeveer april t/m september zó ingesteld dat de auto alleen laadt op de zelf opgewekte zonne-energie, die dan dus niet teruggeleverd wordt. Zo zijn we klaar voor als de saldering er niet meer is.
Ervaringen
Voortschrijdend inzicht leert me dat ik dit nóóit meer doe, zeker niet met draaiende delen. Ze zakken namelijk langzaam maar zeker uit, waardoor de boel niet meer goed sluit.
Ervaringen
Voortschrijdend inzicht leert me dat ik dit nóóit meer doe, zeker niet met draaiende delen. Ze zakken namelijk langzaam maar zeker uit, waardoor de boel niet meer goed sluit.
Ervaringen
Toch zijn we erg tevreden met het resultaat. Het kostte me wel enkele proefrondes met verschillende stooklijnen voordat ik de ideale instelling had gevonden, maar nu draait het als een zonnetje.
Tips
Goed inregelen van het hele systeem is wel voorwaarde om zo zuinig mogelijk te verwarmen.
Ervaringen
In het eerste jaar hadden we geen enkele zonwering aan de buitenkant. Het werd flink warm in huis. Het tweede jaar monteerden we (zelf) screens aan de zuidkant. Dat gaf al een enorme verbetering. Het jaar erna hebben we ook screens bij de terrasdeuren (Oost) gemonteerd wat ook goed hielp.
Deze zomer (2022) hebben we ook de ramen boven aan de oostkant van screens voorzien. Koeling van het huis is nu vrijwel niet meer nodig.
Ervaringen
Zorg bij luchtdicht bouwen ook voor geschikte kozijnen en deuren. Niet elk raam en elke deur kan goed luchtdicht sluiten.
Tips
Kies voor houten of aluminium ramen en deuren. Kunststof is niet vormvast en na verloop van tijd zakt het uit en is het niet meer luchtdicht.
Tips
Kies, als het even kan, voor een Oost-West-opstelling van de panelen. Dat levert op een gegeven dakoppervlak niet alleen de meeste opbrengst, maar de opbrengst komt ook op een gunstiger moment van de dag: met pieken in de ochtend en middag in plaats van een piek midden op de dag, als de vraag het kleinst is en veel andere panelen dan hun piek hebben.
Kenmerken
Kaart
📍 Het exacte adres wordt niet getoond.