Blog
De energiecoöperatie in Makkum kreeg van de gemeente Súdwest-Fryslân een warmtebeeldcamera ter beschikking. Omdat ik het idee had dat er in mijn woning niets te halen viel (het energieverbruik voor verwarmen is al heel laag: 1.300 kWh stroom omgerekend naar gas 130 m3), heb ik met enige scepsis een rondje eigen woning gedaan. Ik heb alle afzuigventilators in mijn huis op de hoogste stand gezet en heb toen een rondje door de woning gemaakt en alles opgeschreven wat ik tegenkwam. Tot mijn grote verbazing kwam ik best wel veel dingen tegen die wat aandacht verdienen!
Wat ik tegenkwam:
1. 6 graden verschil bij het kozijn
Mijn woning is gebouwd met een houtskelet en steen. De kozijnen staan op het houtskelet en heb ik aan de buitenzijde onzichtbaar afgeplakt met Tescon Vana-tape om de aansluiting luchtdicht te maken. Aan de binnenzijde van het kozijn ligt een houten vensterbank. Op sommige plekken is de vensterbank gekrompen, waardoor er een naad is ontstaan. Precies op die naad is er een temperatuurverschil van 6 graden met het kozijn ernaast. Dit heb ik opgelost door de naad eerst zo goed mogelijk op te vullen met houtvezel en vervolgens de overgang tussen kozijn en vensterbank af te kitten.
2. Niet sluitende rubbers
De rubbers rondom de kozijnen bleken vervuild en verhard. In de sluitkommen (de metalen platen waar het slot in valt) zaten restjes leem, waardoor de ramen niet goed sloten en minder druk uitoefenden op de rubbers—vooral merkbaar bij harde wind. Ook bij de buitendeuren voelde ik temperatuurverschil. Door de sluitkommen anders af te stellen, sluiten zowel de ramen als de deuren nu beter aan op de rubbers.
Bij de tuindeur bleek het rubber helemaal niet tegen de tweede deur aan te komen. Dit ontdekte ik door er een vel papier tussen te steken—er was nergens weerstand. De oplossing heb ik nog niet, daarvoor moet ik naar de timmerfabriek die de kozijnen heeft geleverd.
3. Kou via de dorpel
De deuren in mijn woning hebben aan de onderzijde een dorpel van composietsteen. Deze dorpel steekt aan de buitenkant ongeveer 10 cm uit. De temperatuur op het binnenste deel van de dorpel was aanzienlijk lager dan die van het omringende deel. Ik begrijp nu dat de buitentemperatuur via de dorpel naar binnen wordt geleid. Onze oplossing: een tochtrol die over de dorpel aan de binnenzijde ligt.
4. Spotjes in het plafond
In de keuken, die eindigt in een erker, ontdekte ik een spotje in het plafond met een onverwacht lage temperatuur. Toen ik het spotje verwijderde, voelde ik koude lucht naar binnen komen. Daarom ben ik achter het knieschot op zoek gegaan naar energielekken.
Bij het installeren van de mechanische ventilatie had ik de isolatiematten op de vloer tijdelijk verplaatst, maar ik was vergeten ze weer netjes terug te leggen. Hierdoor was het plafond in de keuken niet overal goed geïsoleerd, wat verklaart waarom de keuken vaak koud aanvoelt bij lage buitentemperaturen. Ook zag ik dat de gaten rondom de ventilatiepijp in het dak en plafond te groot waren, waardoor er lucht naar binnen werd geblazen. Tot slot bleken de naden van de dakplaten niet afgetaped, waardoor bij sterke wind koude lucht via de naden naar binnen werd geblazen.
Lees verder over de warmtebeeldcamera in het huis van Wim:
Heb je vragen over deze of één van de andere blogs van Wim? Deze kun je stellen op zijn woningpagina: