Nu de VvE goed was georganiseerd (zoals je in deel 1 kon lezen), wilden Ilse en Walter nog een stap verder gaan: verduurzaming. “We hadden zelf al zonnepanelen en vonden dat iedereen voordeel van duurzame technieken zou kunnen ebben,” zegt Ilse. “Maar in een VvE moet je samen beslissen.”
In eerste instantie vroegen ze toestemming voor individuele zonnepanelen. De zonnepanelen bevielen ontzetten goed. Er waren meer buren enthousiast en wilden ook panelen. Dus besloten we het breder aan te pakken. Daarom werd er gekeken naar een oplossing met de gehele VvE. Er werden verschillende plannen gemaakt en offertes aangevraagd, en de VVE leden werden de mogelijke keuzes voorgelegd. De Bouwkunst hielp hierbij omdat ze ervaring hiermee hadden. Uiteindelijk koos de VvE ervoor om de bekabeling gezamenlijk uit het VVE budget aan te leggen, zodat bewoners later zelf konden beslissen of ze wilden meedoen. “Zo houden we de drempel laag,” zegt Ilse. “Wie nu nog twijfelt, kan later alsnog meedoen zonder hoge extra kosten.”
Een plan dat bij iedereen past
De VVE vroeg subsidie aan om de verduurzamingsmogelijkheden te onderzoeken. Er kwamen drie opties uit: niets doen, kleine verbeteringen doorvoeren deels via de VVE en deels naar eigen keuze (bv glas), of een grote transformatie waarbij er geïsoleerde muurplaten voor de oude achter muren geplaatst zouden worden en zelfs de balkonnetjes dichtgemaakt zouden worden. De laatste optie werd weggestemd. “Dat ging sommige bewoners te ver,” zegt Walter. “En dat is oké. We wilden een plan dat bij iedereen past.”
Dankzij de energiecommissie en het bestuur werd een stapsgewijs verduurzamingsplan gemaakt, zonder dat de VvE-bijdrage hoefde te stijgen. “We hebben verschillende spaarpotjes, zodat we voorbereid zijn op de toekomst,” zegt Ilse. “Het kost altijd meer dan je denkt, maar dat hoort erbij.”
Voorbereid op de toekomst
De VvE koos ervoor om geen lening af te sluiten. “Sommige bewoners vonden een lening te riskant,” zegt Walter. “Wat als je verhuist? Hoe werkt het met afbetalen?” Door subsidies en slimme keuzes kon alles binnen het bestaande budget geregeld worden.
Met vier leden in de energiecommissie en een sterke samenwerking binnen de VvE is het verduurzamingstraject een succes geworden. “We doen het stap voor stap,” zegt Ilse. “Met behoud van de uitstraling van het gebouw en binnen het budget.”
Door de goede samenwerking en de duidelijke communicatie is de VvE erin geslaagd om grote stappen te zetten op het gebied van duurzaamheid. “We hebben nu een gebouw dat energiezuiniger is en waar de bewoners zich prettig bij voelen,” zegt Ilse. “En het mooiste is: we hebben het samen gedaan!”